“Tænk, hvis du forurener og dræber en indianer!”

Sådan indledes Poetry slamfinalen for 220 udskolingselever torsdag eftermiddag i Kulturcenter Mariehøj. 15 dygtige og modige elever har fået mulighed for at optræde sammen med den tidligere Danmarksmester i Poetry slam, Peter Dyreborg.

Finaleshowet er kulminationen på flere ugers arbejde, hvor eleverne har fyldt klasselokalerne med vilde og til tider provokerende vers for og imod bæredygtighed. Det lykkedes at kåre to vindere til finaleshowet. Fra Vedbæk Skoles 7.x vandt drengene Magnus Buhl og Enan Al Aswad med et Poetry slam inspireret af Yahya Hassan, mens Sofie Hetling og  Rosa Fournais kunne tage en sejr med hjem til Vangeboskolen.

  • Vinderne fra Vangeboskolen Sofie Hetling og Rosa Fournais begge fra 8 kl.
  • Omkring 220 elever fra Vedbæk Skole, Trørødskolen og Vangeboskolen overværede Poetry slam finalen

Poetry slam hylder originalitet og de skæve ideer. Under hele forløbet er eleverne blev opfordret til at være ærlige og ikke lade sig begrænse af politisk korrekte holdninger og autoriteter. De regler har eleverne taget til sig, når de med et glimt i øjet foreslår at asfaltere alle grønne arealer i kommunen, så det ville blive nemmere at stå på skateboard. Nogle elever har overvejet værdien af at lukke alle genbrugsforretninger, mens andre har reflekteret over, madspild, vandspild, tidsspild. Refleksionerne har været mange og udfordringerne store.

”Det er så imponerende, at vores elever står på den her scene i dag”, fortæller Kith Bjerg Hansen om deltagerne fra 7.x på Vedbæk Skole under mikrofonprøverne.

”Da vi øvede hjemme i klassen, var de bestemt ikke vilde med ideen om at stå på en stor scene foran så mange tilskuere, men de har fået så meget opbakningen og så mange skulderklap fra deres klassekammerater, at de slet ikke kunne sige nej. De her drenge er virkelig vokset med opgaven, og har fået en kæmpe oplevelse med sig hjem” smiler en tydelig stolt og lidt rørt Kith Bjerg Hansen.

Peter Dyreborg, som styrede slagets gang, var imponeret. ”Alle de elever, der har optrådt her i dag, har leveret en imponerende indsats, de har været så seje, og gjort noget som mange fuldvoksne mænd ikke tør.”

En del af Den bæredygtige skole
Poetry slamforløbet er en del af Den bæredygtige skole, som siden 2012 har sat ekstra fokus energiforbrug og bæredygtighed. ”Det var lidt utraditionelt at koble bæredygtighed med Poetry slam, men vi ville gerne understrege, at bæredygtighed ikke er begrænset til naturfagene” fortæller en meget tilfreds projektleder Anette Schjødt Thorsen. ”Jeg er imponeret over, hvad eleverne har fået ud af forløbet. Bæredygtighedsbegrebet er virkelig blevet foldet ud på utrolig mange kreative måder, som vi slet ikke kunne have forestillet os.

, , , , , , , ,

No comments yet.

Skriv et svar

*

Rudersdal Kommune logo
92