Spring, dans og yoga giver skoleelever sved på panden

Yoga– Vi udfordrer alle børn med springgymnastik – fx deres styrke og koordination – og vi arbejder med basis springteknik ved brug af redskaber. Med yoga laver vi åndedrætsøvelser, smidighedsstillinger og kropskontrol og børnene får en fornemmelse af deres krop i ro. Vi glæder os meget til forløbet her i foråret, for vi har det også sjovt, mens vi er i gang, siger formand for SNIK-gymnastik, Maria Søderberg. (SNIK = Søllerød- Nærum Idrætsklub)

Klubben er en af de mange foreninger Rudersdal Kommune, der tilbyder forløb under åben skole. Siden efteråret 2015 har SNIK Gymnastik undervist Toftevangskolens udskolingsklasser på to forskellige forløb et på 15 timer og et på 45 timer med henholdsvis yoga, springgymnastik, dans og parkour.

Samarbejdet har været rigtigt sjovt og inspirerende. Eleverne har været meget glade for at deltage I noget, de ellers ikke ville have afprøvet inden for skoleregi – og klubben har fået flere nye medlemmer. Et sådant forløb i samarbejde med en skole er en fantastisk platform til at rekruttere nye medlemmer til vores forening, siger Maria Søderberg.

Få et skræddersyet tilbud
På Ny Holte Skole er et lignende samarbejde begyndt i slutningen af januar 2016. Her er tale om to forløb – et over 12 uger og et over 4 uger med en lektion af 60 minutter hver uge. Programmet står på dans, springgymnastik og yoga. I forløbet træner og udvikler børnene basal anatomi, styrketræning, smidighed og koordination, og alle lektioner slutter med muskeludstrækning og afslapningsøvelser.

Der er tale om gennemprøvede træningsprogrammer udført af SNIK Gymnastiks veluddannede instruktører. Forløbet kan skræddersyes til skolens behov tidsmæssig og der kan tilbydes flere forskellige discipliner inden for bevægelse.

Skulle andre skoler føle sig fristet af SNIK Gymnastiks tilbud, kan skolen kontakte klubben.

– Vi kommer gerne ud til et uforpligtende møde, hvor vi kan tale om mulighederne og forventningsafstemning for din skole, og vi kan lave mange forskellige forløb, som er tilpasset eleverne både tidsmæssigt og indholdsmæssigt. Vi kan også sammensætte lektioner eller dobbeltlektioner med et forløb, hvor I bestemmer, hvad der skal sættes fokus på, siger Maria Søderberg.

Tilmelding og tilbud på skolenivirkeligheden

Alle tilbud om åben skole i Rudersdal Kommune er samlet på skolenivirkeligheden.dk, Der finder du også tilmelding og kontaktoplysninger. Siden portalen gik i luften er der kommet flere nye tilbud indenfor bevægelse og motion:

Morgensang og morgengymnastik i skoven

Undersøg din egen og andres hjerneaktivitet

 

, , , , , ,

No comments yet.

Skriv et svar

*

Rudersdal Kommune logo
91