Bistrupskolen inviterer til hårrejsende Halloween

Kunne du også tænke dig at opleve årets vildeste Halloween gys? Så er Bistrupskolens SFK – Firkløveren – dér du skal være, når der for alvor bliver skruet op for uhyggen på tirsdag den 31. oktober fra kl. 18-20.

Vi går ind ad døren til det, der plejer at være Bistrupskolens SFK Firkløveren. Vores skridt knitrer i skovens blade, der ligger på jorden og sætter punktum for livets cirkel. Scenen til den forladte kirkegård er sat.

Det er klubbens første og anden sal, der er forvandlet til en imponerende og hårrejsende ’walk through’.

”Jeg vil anbefale, at du tager din ven eller forælder med, så du har en at holde i hånden, især hvis du er under 10 år.” siger Christina Ekberg, der er klubkoordinator på Bistrupskolen.

Men hvis nerverene ellers holder til gyset, så venter der børn og voksne et gys af dimensioner. Christina har den seneste uge været i fuld gang med at omdanne de ellers hyggelige klubrammer til et imponerende univers med zombier, legemsdele og spindelvæv.

Det foregår på Nordvanggårdsvej 19, 3460 Birkerød

Få en smagsprøve i videoen her

 

No comments yet.

Skriv et svar

*

Rudersdal Kommune logo
91