ÅBEN SKOLE: Ketsjere knytter skoler sammen med foreninger

Squash er drivkraften i et nyt samarbejde om åben skole i Rudersdal Kommune, hvor en lokal idrætsklub underviser lærere i ketsjersporten. Bolde suser mod bagvæggen i Birkerød Squashklub, hvor skolelærere lærer om ”lop, drop og boast”, der er nogle af sportsgrenens fagudtryk. Blandt lærerne er Morten Bohl fra Toftevangskolen:

”Det er fantastisk at blive skolet i squash fra begyndelsen, så vi kan lære eleverne alle de vigtigste grundregler, når de kommer med herhen. Jeg er sikker på, at de vil synes det er sjovt, og jeg forestiller mig også, at det kan bruges i valgfag i udskolingen. En ekstra fordel ved squash er, at vejret aldrig kommer på tværs, sådan som det kan ske med fx fodbold og andre udendørs sportsgrene”, siger Morten, der har 4. og 8. klasse i idræt.

Sport og læring for skoler

Lærerne får undervisning i squash, så de kan lære elever at spille, så de kan tage elever med til Birkerød Squashklub. Klubbens formand, Lars Guldbrandt Steffensen, glæder sig over det nye samarbejde:

”Det er dejligt, skolerne og kommunen bakker op ved fx at stille ledige baner til rådighed i om formiddagen. Klubben bidrager med trænere, og vi håber at sætte et positivt indtryk hos eleverne, så de på et eller andet tidspunkt tænker: Måske skal jeg lære at spille squash”.

Birkerød Squashklub har fået inspiration til samarbejdet fra Dansk Squash Forbund, der har produceret et meget udførligt undervisningsmateriale med læringsmål og lektionsplaner, og klubben trækker på gode erfaringer med uddannelsessektoren, siger Morten Billcliff, tidligere ungdomsformand:

”Når børn og unge får lov til at prøve squash, giver det dem tit lyst til at spille i fritiden. Vi har før samarbejdet med Birkerød Gymnasium, hvor elever fik lov til at snuse til squash i skoletiden, og bagefter kom nogle tilbage, da de fandt ud af, hvor sjovt det er”, fortæller han.

  • - Det er fantastisk at blive skolet i squash, så vi kan lære eleverne de vigtigste grundregler, når de kommer med herhen, siger lærer Morten Bohl (tv) fra Toftevangskolen. Th ses hans kollega Kristian Ziegler Holm fra Toftevangskolen
  • Skolelærere bliver undervist i squash af Birkerød Squashklub.
  • Teknik, sikkerhed og spilleregler er en del af den undervisning lærere får i squash.
  • 16 lærere fra skoler i Rudersdal lærer squash under et åben skoletilbud.
  • Formand for Birkerød Squashklub Lars Guldbrandt Steffensen th og tidl. ungdomsformand Morten Bilcliff står bag det nyskabende tilbud i samarbejde med Dansk Squash Union.
  • Birkerød Squashklub lægger baner til et nye åben skole tilbud i Rudersdal Kommune.

Squash giver netværk
Landstræneren fra Dansk Squash Forbund og en af klubbens elitespillere og cheftræner for ungdomsafdelingen i Birkerød Squashklub underviste lærerne, der fik gennemgået sikkerhed, udstyr og beklædning, før de blev sluppet løs til spil og en mini-turnering, hvor de skifter modstandere og hepper på hinanden.

Lærer Kristian Ziegler Holm har ikke tidligere spillet squash, og for ham rummer introduktionen til squash også muligheden for at møde idrætslærere fra andre skoler i Rudersdal Kommune.

”Det er godt at kende flere lærere indenfor ens fag på tværs af skolerne, så vi kan udveksle erfaringer og ideer til at afprøve andre slags sport i undervisningen, end vi plejer”.

Samarbejdet mellem Birkerød Squashklub og skolerne løber frem til maj 2017, hvor eleverne vil komme på besøg i mindst tre lektioner. Samarbejdet slutter med en afslutningsturnering, hvor elever spiller mod hinanden.

Nyt og banebrydende samarbejde

Samarbejdet mellem Birkerød Squashklub og skolerne er unikt ifølge frivillig- og foreningskonsulent Bo Eriksen fra Rudersdal Kommune:

”Det nye og banebrydende er, at lærerne bliver undervist i squash, så de give sporten videre til eleverne. De får viden og konkrete metoder til at lave en anden type idrætsundervisning i udskolingen. Der er ikke noget galt med fodbold eller håndbold, men undersøgelser viser, at teenagere oftere dropper sport end tidligere, og derfor er det godt, at de bliver præsenteret for nye muligheder”, siger han og glæder sig over det store engagement, squashklubben udviser:

”Klubben forstår at forankre åben-skole samarbejdet samtidig med, at den inddrager specialforbundet, og det giver en kombination af et meget gennemarbejdet læringsmateriale, dygtige trænere og lærere, der får en kompetenceudvikling, som kan omsættes direkte til mere varieret undervisning for eleverne”.

Fakta om åben skole samarbejde om squash:

  • Lærere fra Bistrupskolen, Birkerød Skole, Toftevangskolen og Birkerød Privatskole bliver introduceret til squash, og derefter forpligter de sigt til at tage elever hen og spille i tre lektioner.
  • Birkerød Squash Klub, der har ca. 400 medlemmer – der af 20 aktive juniorspiller – tilbyder introduktion til sporten i samarbejde med Dansk Squash Union.
  • Samarbejdet løber fra november 2016 til maj 2017.

Se flere tilbud om åben skole i Rudersdal Kommune

 

, , , , , ,

No comments yet.

Skriv et svar

*

Rudersdal Kommune logo
96